Blog-strach-z-investovani

Jak se zbavit strachu (nejen) z investování?

Po dlouhé době jsem vyjela na hory, kde jsem chtěla překonat strach z jízdy na snowboardu. Zhruba před 12 lety jsem totiž měla pád, při kterém jsem si zranila ruku a od té doby jsem z tohoto sportu měla velký respekt a nejezdila jsem.

Taková situace může někdy nastat i ve financích – někdo je do něčeho natěšený, investování mu vychází a potom se vyskytne problém, možná finanční ztráta a člověk kvůli tomu zanevře na tuto oblast úplně.

Co s tím tedy dělat?

Mně osobně hodně pomohlo, že jsem se znovu na tu jízdu nepouštěla sama, ale vzala jsem si s sebou někoho, kdo tomu rozumí. Měla jsem instruktora – kouče. Na začátku jsme společně prošli základy, zeptal se mě, co bych se vůbec chtěla naučit a co od toho dne očekávám. Hlavně se na mě při jízdě díval a sledoval, co dělám dobře, co dělám špatně a označoval mi jak chyby, tak dobré věci. Výsledkem mělo být jediné – aby mě to znovu bavilo, abych si tu jízdu užila a hlavně, aby se mně nic nestalo.

Toto je důvod, proč mít kouče na věci týkající se financí. Bezpečnost, profesionalita a nadhled. Má to být člověk, který se vyzná ve více oblastech. Dokáže vidět rizika, najít to nejlepší řešení. Nepracuje jen u jedné konkrétní společnosti, takže jeho hlavním zájmem je vaše spokojenost a ne jeho provize. Má tu být pro vás – abyste si tu vaši jízdu životem užili a abyste si splnili své cíle.

Nenechejte vaši minulost, aby vás brzdila od dnešních rozhodnutí. Z minulosti je třeba se poučit, ale nemá vás úplně zastavit.

Držím palce.

Chcete to probrat osobně?

Komentáře