Nekrmte (finanční) žraloky!

obrázek žraloků v poli s cedulí prosím nekrmte žraloky

Minulý týden na mě na Facebooku vyskočila vtipná a nápaditá fotka, kde v poli ploutve žraloků doprovázel nápis „Prosím nekrmte žraloky!“. Hned jsem to chtěla sdílet, ale napadlo mě, že si raději ověřím pravdivost. Mohla to být fotomontáž, přestože šlo o vtipný nápad. Náhodou jsem měla cestu kolem místa, kde se zátoka žraloků měla nacházet. A opravdu, žraloci tam byli. A jak mě už někteří znáte, hned za vším vidím spojitost s financemi.

Jakou důležitost má informace, která se k vám dostane?

Záleží na situaci a okolnostech. Informace a to, jak jsou podané, je něco, s čím se dá hodně pracovat – nejen ve financích. Některé věci řeknete tak, jak je lidé chtějí slyšet. Ať už je to výhodná nabídka na investice, u které nemůžete prodělat, výhodná hypotéka, půjčka, která je v podstatě zdarma, nebo super nabídka na prodej či koupi nemovitosti – většině se asi vybaví konkrétní příklad.

Ne všechno, co je na první pohled tak výhodné, je ale pravdivé

Například u investic doporučuji ověřovat si celkovou nákladovost produktu – poplatky nejen vstupní a výstupní, ale i průběžné (které většinou ani nevidíte). U hypoték se nepídit jen po úroku, ale po kompletní nákladovosti a podmínkách. Podívat se i na to, jak vám banka dokáže vyjít vstříc v okamžiku, kdy se u vás změní životní situace a budete potřebovat na chvilku splátky přerušit, snížit anebo naopak zvýšit.

Můj tip pro vás – ověřujte si informace

Může to znít až banálně. Ale v době informačního přehlcení, na to zapomínáme. Dívejte se na informace kriticky. Můžete si tak do budoucna ušetřit spoustu peněz a trápení. Netvrdím o sobě, že vím ve financích všechno. To rozhodně ne. Na druhou stranu ale vím, kde většinu informací o financích najít. Nebojte se ozvat.

Rada na závěr: Nekrmte žraloky. 🦈

Chcete to probrat osobně?

Komentáře