Novorozenecké prstíky

Narození dítěte. Co je dobré vědět a s čím počítat hned od začátku?

Tento článek je určen pro ty, kteří miminko plánují anebo ho již čekají. Budoucí maminka je bombardovaná ze všech stran o tom, co je pro ni a miminko „nutné“. Ne všechno je ale pravda. Vybrala jsem z vlastní zkušenosti a z ankety mezi maminkami pár věcí z oblasti financí, které by ale opomenuty být neměly. 

Finanční rezerva

Důležitou věc, kterou zmiňuje většina rodičů, je finanční rezerva. Jednak na pořízení výbavičky a hlavně na období, kdy dojde k poklesu příjmu. Stres, jestli to rodina finančně zvládne, určitě není třeba a je fajn mu předejít. 

Pokud si nejste jisti, jestli snížený příjem zvládnete měsíčně ustát, ponechejte si příjem ve výši budoucí mateřské na běžném účtu a zbytek odkládejte na spořící. Jednak budete mít hned jasno a navíc si tak vytvoříte potřebnou rezervu. Vedlejším přínosem je klid, který v těhotenství každá budoucí maminka ocení. 

Není potřeba koupit vše. A navíc hned

Dostane se k vám spoustu doporučení, co je třeba si před narozením dítěte pořídit. To může vytvořit dojem, že musíte koupit vše. Nemusíte. Každé dítě je jedinečné a má své vlastní potřeby.  Počkejte s koupí různých doplňkových vymožeností až na příchod vašeho dítěte. Teprve pak dokážete posoudit, jestli je vůbec využijete.

Na začátku nakupte jen to, co je nutné a skutečně potřeba. Doporučuji si udělat průzkum ve vašem okolí. Možná budete překvapeni, co si kdo koupil a nikdy nevyužil. 

Dost maminek doporučuje podívat se i na různé prodejní skupiny nabízející například oblečení pro novorozence. Jde o téměř nové zboží, ale za zlomek původní ceny. Záleží na vás, vašich přesvědčeních a samozřejmě finančních možnostech. 

Úřady a formality

Zdravotní pojišťovna

Kontaktujte též vaši zdravotní pojišťovnu – před porodem a po něm máte nárok na drobné příspěvky a byla by škoda je nechat propadnout. 

Jste OSVČ?

Tak to je kapitola sama o sobě. Doporučuji návštěvu na OSSZ ohledně dobrovolného nemocenského připojištění, aby vám vznikl nárok na mateřskou. A promyslet, jak to s živnostenským listem v prvních měsících dítěte udělat.

Toto rozhodně nejsou jediné body. Určitě sem také patří zajištění příjmu rodiny, případně zvážení různých pojištění (ať už jejich založení a nebo naopak zrušení). Celé by to mělo zapadat do vašeho osobního finančního plánu.

Proto pokud vás napadá nějaký dotaz související (nejen) s financemi a narozením vašeho dítěte, neváhejte mě kontaktovat.

Chcete to probrat osobně?

Komentáře