Hypotéka, nebo nájem?

Papír a tužka s nápisem hypotéka vs nájmem

Když se v diskuzích objeví téma hypotéky na 30 let, anebo bydlení v nájmu, spoustě lidem se zdá šílené upsat se na takovou dlouhou dobu bance. Pokud se ale neupíšu bance, tak se upisuji na doživotní placení nájmu někomu jinému.

Někomu, kdo bude mít kontrolu nad tím, jestli můžu zůstat bydlet tam, kde to mám ráda, kde žijí moji přátelé, v místě, kterému říkám domov. Zároveň si může určovat i podmínky, za kterých můžu zůstat – výší nájmu, podobou bydlení – vůbec schválením případné rekonstrukce, apod.

Upíšu se tedy k doživotnímu placení nájmu a doživotní závislosti na někom cizím.

V médiích je zmiňován růst cen nemovitostí. Možná ho pozorujete i ve vašem okolí. Znám pár lidí, kteří třeba už 5 let čekají na nemovitostní krizi.

Na to, kdy ceny nemovitostí spadnou a budou nižší. Netvrdím, že nemůže přijít jejich pokles. I když osobně tomu nevěřím. Co ale vím, tak neklesnou na cenu, za kterou by se daly pořídit například před 5 lety.  

Můj tip pro vás je, zabývat se koupí vlastní nemovitosti co nejdříve. Nikdo netvrdí, že ji nemůžete v budoucnosti prodat nebo pronajímat a sami pokračovat v bydlení v nájmu.

Ale už budete v jiné pozici – někdo vám bude splácet hypotéku a vy tak budete mít větší kontrolu nad vlastním životem.

Neznám v okolí nikoho, kdo by si nemovitost pořídil a za pár let při jejím prodeji prodělal.

Je téma koupě vlastního bytu, nebo domu pro vás aktuální? Úrokové podmínky tomu jen nahrávají. Ozvěte se.

Máte na to.

Chcete to probrat osobně?

Komentáře