+420 778 064 265  | z.herufkova@k2finance.cz

Fixace hypotéky a zvýšení úroku

Jak se připravit na konec fixace u hypotéky?

Koncem roku 2018 čtu téměř na týdenní bázi o plánovaném zdražování – elektřiny, plynu, pojištění aut, ale hlavně úroků na hypotečních úvěrech. Ti z vás, kteří mají hypotéku již vyřízenou, jsou pravděpodobně spokojení, že to zvládli s dobrými podmínkami.

Tímto článkem bych chtěla upozornit ty, kteří mají hypotéku již několik let a čeká je v následujících letech konec fixace.

V roce 2016 byly běžné úroky kolem 1,5 %. Se současným trendem růstu úroků musíte počítat s budoucí vyšší splátkou.

Ukážu to na modelovém příkladu

Ten, kdo si vzal v roce 2016 hypotéku na 2 mil Kč s úrokem 1,5 % se splatností 30 let, má splátku 6 902 Kč. Pokud by byla fixace 5 let a nový úrok například 3,5 % (což je ještě optimistická varianta), tak nová výše splátky bude necelých 8 700 Kč. Tedy téměř 2 000 Kč rozdíl v měsíční splátce!

Moje doporučení jsou následující

  1. Odkládat si peníze již nyní na budoucí vyšší splátku (vytvářet si rezervu). Tyto peníze však nedoporučuji investovat do akciových fondů, drahých kovů, apod. Pokud byste je za 1-2 roky opravdu potřebovali, mohla by vás nepříjemně překvapit situace na finančních trzích a pokles jejich hodnoty. To samozřejmě není jisté, ale na druhou stranu nedá ani nikdo záruku, že to tak nebude.
  2. Zjistit si, kdy vám končí fixace a jestli si můžete výhodnější podmínky zařídit již dnes.

Budu ráda, když se ozvete a sedneme si na to společně – byla by škoda, abyste propásli příležitost ušetřit a mít v budoucnu klid.

Chcete to probrat osobně?

Komentáře