Jak se zajistit do budoucna?

Článek v Respektu – Kam s penězi

V poslední době se v médiích začíná skloňovat slova penze, důchody, jejich výše, budoucnost lidí ve stáří. Na tohle téma jsem nedávno v týdeníku Respekt četla zajímavý článek.

Autor zmiňuje, že my Češi jsme obecně velmi opatrní – obzvlášť co se týče investování. Bojíme se vložit peníze do něčeho, s čím nemáme zkušenost.

Výsledkem je, že většinu svých peněz máme na svých běžných, či spořících účtech. Co se týče dlouhodobého spoření, tak je hodně využívané stavební spoření a penzijní pojištění. Je to ale dostačující?

Vklady českých domácností (v mld. Kč), zdroj: Respekt 44 / 19

Tato problematika sice není příliš oblíbená, ale týká se většiny z nás. Zkuste si sednout a popřemýšlet nad tím.

Každý, kdo má například 45 let a méně, by si měl položit otázku: Jaký bude můj důchod?

Jeho výše je velmi nejistá. Člověk je zvyklý na určitý standard. Ale kdo se o vás postará v době, kdy nebudete moct pracovat? 

Kdo to bude, když váš příjem bude například 15 000 Kč měsíčně? Děti? Vlastní peníze? Nemovitost, kterou můžete pronajmout? 

Ráda si s vámi sednu a věřím, že společně vymyslíme způsob, který bude přijatelný, a navíc se nebudete muset spoléhat na rodinu (děti). 

Tip pro vás – zamyslete se nad tím, kolik peněz na měsíční bázi můžete dávat stranu – pro začátek například na spořící účet, abyste si mohli vytvořit polštář (rezervu) a po té začít investovat. 

Vše je o správném finančním plánu připraveném na míru pro vás. Důležité je začít a neodkládat to. Později by vás takové rozhodnutí stálo ve finále víc peněz. 

Budoucnost přijde. A záleží jen na vás, jestli jste na ni připraveni.

Chcete to probrat osobně?

Komentáře