+420 778 064 265  | z.herufkova@k2finance.cz

Rozvod – dělení majetku

Já si nechám porcelán a dům. Ty si necháš auto a byt

Řešení společných financí a majetku v manželství nebo partnerství. To je otázka, kterou si nejméně 1x za život položí snad každý z nás. Při začátcích soužití vše vypadá růžově. Ale ne vždy to tak i skončí. Statistika mluví jasně – každé druhé manželství končí rozvodem. A to v tom nejsou započítány rozpady vztahů u párů, které spolu žijí na „psí knížku“.

Jak takovou situaci řešit právě z pohledu financí?
Upřímně – jakmile dojde k samotnému dělení, tak už toho člověk tolik nevymyslí. Po poradě s odborníkem člověk přijde na to, jak je to například s výnosy z nájmu, s dědictvím, s dary, apod. Moje doporučení je tuto situaci řešit ještě v době, kdy je vše růžové. V takovém období si totiž žádný z párů nepřipouští, že on bude patřit k těm, kterým to nevyjde.

Co je možné udělat před?
Sepsat dohodu. Dokument, ve kterém si stanovíte postup, pro případ rozchodu: „Já si nechám porcelán a dům. Ty si necháš auto a byt…“ Nemusíte nutně uzavírat předmanželskou smlouvu – i když ta je právně závazná.

Věděli jste, že předmanželská smlouva byla do roku 1950 jednou z podmínek uzavření manželství?  Nyní smlouvu můžete uzavřít i v době trvání manželství (jde o manželskou smlouvu). Obojí se dá sepsat u notáře a dá se v průběhu manželství měnit a upravovat.

Díky ní můžete ochránit, zabezpečit majetek. Je to přesné zaznamenání majetku obou partnerů, respektive definuje, co není společný majetek. Může se to vyplatit i v případě, kdy jeden z vás podniká. Při dluzích, vzniklých (nejen) podnikáním, exekutor nemůže na věci, které nejsou vaším majetkem.

V období, kdy jste šťastni, dokážete najít řešení, které je nejvíc fér pro oba. Bez špatných a zákeřných emocí.

A co dělat až v okamžiku, kdy jdete od sebe?
Pokud se vám nedaří uzavřít dohodu, se kterou jste oba spokojení, tak určitě doporučuji spojit se s odborníkem. Dokáže pomoct, věci urychlit a dotáhnout do úspěšného konce. Velmi často jsou do sporů zapojeny i děti. A čím rychleji partneři dojdou k dohodě, tím lépe pro ně.

Držím palce, ať zrovna vy patříte k té šťastné statistice. A nebo dokážete udržet dohody a přátelství i po té, co už netvoříte pár.

Chcete to probrat osobně?

Komentáře